• Narodowe święto Konstytucji 3 maja

          • 3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.

          • Dzień Flagi Państwowej

          • 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

          • Harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach.

          •  

            MEiN opublikowało na swoich stronach informacje związane z powrotem dzieci do szkół:

            "Ogólne zasady, czyli kto i kiedy wraca do nauki stacjonarnej

            Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają do nauki stacjonarnej w szkole.

            Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.).

            Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.

            Podstawa prawna

            Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (czeka na publikację w Dzienniku Ustaw).

            Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 maja 2021 r."

          • Informacja o egzaminach zewnętrznych w latach 2021-2023

            • Informacja o egzaminach zewnętrznych w latach 2021-2023.

            • Minister Edukacji i Nauki podał dzisiaj jakie w najbliższych latach będą obowiązywały zasady przeprowadzania egzaminów zewnętrznych tj. egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego. Oto informacja ze strony MEiN związana z egzaminem ósmoklasisty.

              Egzaminy zewnętrzne w 2021 r.

              W 2021 r. egzaminy zewnętrzne zostaną przeprowadzone zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w sierpniu 2020 r., tj.

              (…) egzamin ósmoklasisty – od 25 do 27 maja, (…)

              Podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie egzaminy zostaną przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym zgodnie z Wytycznymi opracowanymi przez CKE, MEiN i GIS, które zostały ogłoszone na stronie internetowej CKE 19 kwietnia br.

                 https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20210419%20Przeprowadzanie%20EGZAMINY_2021%20COVID%20Wytyczne%20PUBL.pdf

               

              Egzaminy zewnętrzne w 2022 r.

              W 2022 r. egzaminy zewnętrzne zostaną przeprowadzone w większości na tych samych zasadach, jakie obowiązują w 2021 r.

              W przypadku egzaminu ósmoklasisty w 2022 r. oznacza to, że:

              zadania egzaminacyjne będą sprawdzały wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach w wymaganiach określonych w podstawie  programowej kształcenia ogólnego,

              obowiązują aneksy do informatorów opublikowane w grudniu 2020 r. i dostępne na stronie internetowej CKE,

              uczniowie przystąpią do egzaminu z trzech przedmiotów, tj. z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego; nie będzie przeprowadzany egzamin z przedmiotu dodatkowego (egzamin ten zostanie przeprowadzony po raz pierwszy w 2024 r.),

              w arkuszach egzaminacyjnych będzie mniej zadań niż było w roku 2019, natomiast czas na rozwiązanie zadań pozostanie taki sam jak dotychczas,

              w arkuszach egzaminacyjnych będzie mniej zadań otwartych,

              w przypadku egzaminu z języka polskiego uczeń będzie mógł wybrać temat wypracowania spośród dwóch: rozprawki albo opowiadania, a w wypracowaniu będzie mógł odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu,

              w przypadku egzaminu z matematyki w arkuszu nie będzie zadań dotyczących dowodów geometrycznych, a wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii będą sprawdzane w ograniczonym zakresie,

              w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego oczekiwanym średnim poziomem biegłości językowej, w tym w zakresie środków językowych w wypowiedziach pisemnych, będzie poziom A2 (w skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego).

               

              Egzaminy zewnętrzne w 2023 r.

              Planuje się, że w 2023 r. egzaminy zewnętrzne zostaną przeprowadzone zgodnie z przepisami określonymi w ustawie o systemie oświaty, rozporządzeniach o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym oraz rozporządzeniach o podstawie programowej kształcenia ogólnego odpowiednio w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej. Do obecnie obowiązujących przepisów prawa wprowadzone zostaną dwie zmiany, tj.

              w przypadku egzaminu ósmoklasisty w 2023 r. – rezygnacja z egzaminu z przedmiotu dodatkowego do wyboru (egzamin ten zostanie po raz pierwszy przeprowadzony w 2024 r.)

              (…)

              Ewentualne decyzje dotyczące zawężenia zakresu wiadomości i umiejętności sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych w 2023 r. będą podejmowane – w zależności od sytuacji epidemicznej – w roku szkolnym 2021/2022."

          • Ania Michałkiewicz laureatką konkursu

          • 27 kwietnia 2021 r. nasza uczennica, Ania Michałkiewicz otrzymała zaproszenie do Starostwa w Legnicy na uroczyste rozdanie nagród. ZOSTAŁA LAUREATKĄ zajmując 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Konkurs dotyczył przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Całemu przedsięwzięciu patronował Starosta powiatu legnickiego, Pan Adam Babuśka.

            Cieszymy się z zaangażowania naszych uczniów w tę akcję. Temat był niezwykle trudny i wrażliwy. Wiemy jednak, że uczniowie naszej szkoły są świadomi i wiedzą, iż miłość, wzajemna pomoc, wspólne ciekawe spędzanie czasu _ pozwala stworzyć wspaniałą, kochającą się Rodzinę.

            ANIU SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.

          • Konkurs TPD Legnica

          • XX KONKURS FOTOGRAFICZNY I PLASTYCZNY DLA DZIECI „Moja Mała Ojczyzna” Biuro i Zarząd Oddziału Okręgowego w Legnicy zaprasza podopiecznych

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

          • Światowy Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi ( ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

             

            Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która - według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym dobrem.

             

            Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.

             

            Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca[2].

             

            Niezależnie od tego w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku

          • Konkurs na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji

          • Aby uświetnić obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji, przypadające w październiku, Ministerstwo Sprawiedliwości zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie na plakat promujący mediację - alternatywny do procesu sądowego sposób rozwiązywania sporów.

             

            Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ma pomóc w upowszechnieniu wiedzy na temat mediacji i zachęcić do korzystania z niej. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego mediację – jedną z metod polubownego rozwiązywania sporu.

            Jury pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego wybierze spośród zgłoszonych propozycji 12 najlepszych prac, w tym zwycięską. Przyznana zostanie także nagroda publiczności. Przyznają ją internauci, głosując za pośrednictwem Facebooka.

            Laureaci konkursu otrzymają zaproszenie na spotkanie z wiceministrem Marcinem Romanowskim, podczas którego odbędzie się wręczenie nagród. 

            Prace laureatów pojawią się także w kalendarzu na 2022 rok, którego druk zleci Ministerstwo. Zwycięska praca wykorzystana będzie jako plakat promujący Dzień i Tydzień Mediacji.

            Na zwycięzców czekają: tablet, aparaty instax oraz słuchawki bezprzewodowe.

            Szczegóły konkursu dostępne są w regulaminie (poniżej).

             

            Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

             

          • Nauka stacjonarna oddziału przedszkolnego

          • Szanowni Państwo,
            Od poniedziałku - 19 kwietnia 2021r. - oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej w Budziwojowie powraca do nauki stacjonarnej.
            Dla uczniów dojeżdżających ważna informacja:
            Bus od poniedziałku będzie zabierał dzieci wg dotychczasowego rozkładu jazdy.

          • Powrót do nauki stacjonarnej Przedszkola

          • W środę 14 kwietnia minister Adam Niedzielski przekazał informacje dotyczące decyzji o tym jakie obostrzenia pozostaną, a które zostaną zniesione. W poniedziałek 19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola.

          • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka

          •                Wrocław 2021-04-12                                                                                                                                                                                      

                                                                                              

            Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!

             

            Od ponad roku mierzymy się z bezprecedensowym wyzwaniem, jakim jest pandemia koronawirusa. Codziennością szkół, a w ostatnich tygodniach także przedszkoli stało się nauczanie zdalne. Co najmniej do 18 kwietnia br. przedszkolaki i uczniowie zostaną w domach. Trzecia fala pandemii utrzymuje się na wysokim poziomie, zajętych jest osiemdziesiąt kilka procent łóżek
            w szpitalach, podobnie rzecz się ma z respiratorami. W najbliższych dniach będą się ujawniać skutki społecznych zachowań w czasie Świąt Wielkanocnych. Trudno się dziwić, że w tej bardzo poważnej sytuacji podejmowane są decyzje
            o utrzymaniu obostrzeń w różnych obszarach życia gospodarczego
            i społecznego, w tym w oświacie. Z drugiej strony przyspiesza akcja szczepień, rząd deklaruje, że do końca czerwca zaszczepieni zostaną wszyscy chętni. Dobroczynnym efektem szczepień milionów Polaków stanie się odporność populacyjna co pozwoli na powrót do normalności.

            Dziś nie sposób precyzyjnie określić terminu powrotu do nauki stacjonarnej. Odpowiedzialnie można stwierdzić jedynie, że powrót ów - skorelowany z liczbą zachorowań i sytuacją w służbie zdrowia - powinien być możliwie szybki i rozpocząć się od najmłodszych (przedszkola, klasy 1-3 szkół podstawowych). Jest szansa, że stanie się tak jeszcze w kwietniu.                                        

             To wszystko oznacza, że przez  najbliższe tygodnie, a może i miesiące do zakończenia roku szkolnego 2020/2021 będziemy kontynuować nauczanie na odległość. Jak nigdy potrzebna jest systematyczność, wytrwałość
            i konsekwencja.

            Gorąco dziękuję Koleżankom i Kolegom za ofiarną pracę
            i zaangażowanie, za serce wkładane w podejmowane działania. Wiele wskazuje na to, że w walce z pandemią koronawirusa jesteśmy na ostatniej prostej - choć będzie to długa prosta. Na finiszu potrzebny jest największy wysiłek
            i mobilizacja, na ostatnich metrach daje się z siebie wszystko. Dziękując raz jeszcze proszę o codzienną, rzetelną, z pasją wykonywaną pracę. Jako że długotrwała izolacja przynosi negatywne skutki psychiczne w szczególności proszę o częste komunikowanie się z uczniami i rodzicami. Proszę
            o zwielokrotnioną empatię, serdeczność i życzliwość. W szczególności polecam uwadze Koleżeństwa relacje z  uczniami niepełnosprawnymi, mającymi trudności w nauce oraz z rodzin dysfunkcyjnych, a także z uczniami zdającymi w tym roku egzaminy (maturalny, ósmoklasisty, zawodowy).                                                 

            To my, kadra pedagogiczna, odpowiadamy za wykształcenie
            i wychowanie młodego pokolenia. Wyposażamy je w umiejętności i wiedzę, kształtujemy charaktery, formujemy osobowości. Dodajemy odwagi i skrzydeł. Nam nie wolno opuścić rąk i ustać ze znużenia. My musimy być mocni, zdeterminowani i wytrwali. Wtedy wygramy z przeciwnościami losu
            i wypełnimy naszą misję.

            Upalnym, pamiętnym latem 1980 r. szeroko po Polsce rozlała się fala strajków. Polacy podnieśli się z kolan i zbuntowali przeciw komunistycznej władzy. Rodził się nienależny, samorządny związek zawodowy oraz wielomilionowy ruch społeczny o pięknej i zobowiązującej nazwie „Solidarność”. Na murze okalającym Stocznię Gdańską w sierpniu 1980 r. strajkujący robotnicy umieścili napis: „Tylko solidarność i cierpliwość zapewnią nam zwycięstwo”. To przesłanie jest wyjątkowo aktualne. W chwilach próby weźmy je za własne.                                                 

                                                                      Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia

                                                                                          Roman Kowalczyk  

                                   Dolnośląski Kurator Oświaty                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

             

             

          • Poznajemy pracę Strażaka

          • 9 kwietnia 2021 roku, uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Budziwojowie mieli możliwość zapoznania się z pracą strażaków, dzięki uprzejmości Pana Rafała Nowaka, który jest zawodowo strażakiem, ale również wykonuje obowiązki w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitkach. Pan Nowak przygotowuje również uczniów LO w Chojnowie do pełnienia służby w jednostkach Straży Pożarnej. Dzieci wysłuchały czytanki na temat służby strażaków, a następnie zobaczyły specjalistyczne ubranie i sprzęt ratowniczy. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i wykazali się dużą widzą na temat pracy tych służb. Panu Rafałowi Nowakowi jeszcze raz serdecznie dziękuję za poświęcony czas i piękną prezentację swojej pracy, a dzieciom za aktywny udział w zajęciach :)

          • Przedłużenie zajęć zdalnych

          • Dyrektor szkoły informuje:Na podstawie informacji Kancelarii Premiera RP dokonane zostaje przedłużenie obowiązujących zasad bezpieczeństwa do 18 kwietnia 2021r.

          • 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Dzięki współpracy z Szkołą Podstawowa w Niedźwiedzicach i p Elżbietą Chlebosz zapraszamy Państwa do zapoznania się z artykułem nt autyzmu.
            Zachęcam do czytania pedagog Wioleta Czyżewska-Miszczak


            Światowy Dzień Autyzmu


            Światowy Dzień Autyzmu przypada na 2 kwietnia. Tego dnia rozpoczynają się obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, którego celem jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju mózgu, charakteryzuje się dużymi trudnościami w nawiązywaniu relacji społecznych. Słowo Autyzm wywodzi się z greckiego słowa autos „sam”.
            Autyzmu nie można wyleczyć, dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnozai niezbędne oddziaływania terapeutyczne.
            https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/czym-jest-autyzm-jak-go-rozumiec/
            Autyzm może być już zauważalny w okresie wczesnodziecięcym i charakteryzuje się trudnościami w interakcji społecznej, deficytami w komunikacji np. opóźnieniem w rozwoju mowy lub jej brakiem, ograniczonymi lub uporczywymi zachowaniami i zainteresowaniami, szczególnie dotyczą one obiektów z najbliższego otoczenia. Ze względu na zakres symptomów, ten stan nazywany jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu (ASD) https://pl.wikipedia.org/wiki/Spektrum_zaburze%C5%84_autystycznych/
            Objawy autyzmu wczesnodziecięcego dotyczą:
            • zaburzeń interakcji społecznych,
            • zaburzeń porozumiewania (dwustronnej komunikacji słownej i bezsłownej),
            • występowania powtarzających się, ograniczonych i stereotypowych wzorców zachowań, zainteresowań i aktywności.
            Pierwsze objawy występują przed ukończeniem trzeciego roku życia, mogą być obecne już w okresie niemowlęcym, częściej dotyka chłopców niż dziewczynki. Dokładna przyczyna anomalii nie jest znana, wiele teorii podaje, że wynikać to może z wczesnych uszkodzeń neuropoznawczych w mózgu. U niektórych dzieci z autyzmem objawy mogą występować od urodzenia, a u niektórych, rozwijają się w procesie wzrastania. Autyzm ma również powiązania z innymi schorzeniami takimi, jak padaczka i zespół stwardnienia guzowatego.
            U dzieci w wieku szkolnym mogą utrzymywać się:
            • zaburzenia w sferze kontaktów społecznych,
            • zaburzenia w komunikacji,
            • stereotypowe zabawy lub zainteresowania (zainteresowania ograniczone do wąskiego wycinka wiedzy, np. dotyczących dinozaurów, pogody, rozkładu jazdy pociągów i tp.),
            • opór przed zmianami, skłonność do zachowania rutyn i rytuałów.
            Wyróżniamy następujące zaburzenia, które mieszczą się w spektrum autyzmu:• zespół Aspergera
            https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_Aspergera
            mutyzm wybiórczy https://mutyzm.pl/Artyku%C5%82y/Czym_jest_mutyzm_wybi%C3%B3rczy- dziecięce zaburzenia dezintegracyjne (zespół Hellera)https://maleiduze.org.pl/blog/o-zwierzach-ludziach-i/autyzm-niejedno-ma-imie/55-czy-zespol-aspergera-to-autyzm.html
            • całościowe zaburzenia rozwojowe https://rodziceidzieci.com/calosciowe-zaburzenia-w-rozwoju-autyzm-wczesnodzieciecy-i-zespol-aspergera

            Dzieci ze spektrum autyzmu (w różnym stopniu) mają trudności z odczytywaniem emocji, rozumieniem przyczyn emocji, myśli, intencji i zamiarów innych ludzi. Wiąże się to z zaburzoną zdolnością do intuicyjnego myślenia o własnych i cudzych myślach.
            Dlatego jednym z kluczowych celów terapii dziecka z autyzmem jest rozwijanie umiejętności społecznych. Największą trudnością w wychowywaniu dziecka ze spektrum autyzmu według rodziców jest brak komunikacji.
            Rodzice wskazują na brak „możliwości swobodnej rozmowy” i „rozumienia potrzeb”, a szczególnie brak akceptacji społeczeństwa. Trudne są również stereotypy i rytuały dzieci, np. „spacer tą samą drogą” czy „kłopoty z nowymi ubraniami”, które dziecko nie chce zakładać. Rodzice mówią też o trudnych zachowaniach, takich jak piszczenie, wydawanie nieartykułowanych dźwięków czy szarpanie, szczypanie. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska.
            Reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dziwak lub „psychol”. Jak autyzm wprowadza zmysły w błąd doskonale odzwierciedla spot zrealizowany przez fundację SYNAPSIS z udziałem aktora B. Topy/https://www.youtube.com/watch?v=vzr5VjpHHW4/Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy /https://www.youtube.com/watch?v=Y5lucKD1b6U/
            Rodzice mówią o lęku, który jest spowodowany obawą o to, czy dziecko poradzi sobie w dorosłym życiu”. Dlatego 2 kwietnia niech nasze serca zaświecą się na niebiesko, tym kolorem wyraźmy swoją solidarność z osobami z autyzmem. Ponieważ symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski, „Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.” Dlatego też artykuł jest w kolorze niebieskim. Mozna ubierać się na niebiesko w domu, zróbić kompozycję z niebieskich przedmiotów, przeciwdziałajmy dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin, pokażmy nasze wsparcie i tolerancję dla Nich. Można zrobić zdjęcie i umieścić je w komentarzu pod artykułem :)

          • KOMUNIKAT

          • Szanowni Państwo!

            Informujemy, że od dnia 29 marca do 9 kwietnia 2021 r. Oddziały Przedszkolne działające przy Szkole Podstawowej w Budziwojowie będą zamknięte. Grupy przechodzą na naukę w trybie zdalnym.

            Klasy I-VIII będą kontynuować nauczanie zdalne. (nie będzie konsultacji)

            Przypominamy, iż w związku z przerwą świąteczną lekcje będą odbywać się od poniedziałku      29 marca do środy 31 marca włącznie.

            Po świętach spotykamy się na zajęciach online od środy 7 kwietnia do piątku 9 kwietnia 2021r.

            O dalszych ustaleniach lub zmianach będziemy informować Państwa na bieżąco.

            Dyrektor Szkoły

            Cecylia Turek