9 kwietnia 2021 roku, uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Budziwojowie mieli możliwość zapoznania się z pracą strażaków, dzięki uprzejmości Pana Rafała Nowaka, który jest zawodowo strażakiem, ale również wykonuje obowiązki w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitkach. Pan Nowak przygotowuje również uczniów LO w Chojnowie do pełnienia służby w jednostkach Straży Pożarnej. Dzieci wysłuchały czytanki na temat służby strażaków, a następnie zobaczyły specjalistyczne ubranie i sprzęt ratowniczy. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i wykazali się dużą widzą na temat pracy tych służb. Panu Rafałowi Nowakowi jeszcze raz serdecznie dziękuję za poświęcony czas i piękną prezentację swojej pracy, a dzieciom za aktywny udział w zajęciach :)
Poznajemy pracę Strażaka
- 3
Przedłużenie zajęć zdalnych
Dyrektor szkoły informuje:Na podstawie informacji Kancelarii Premiera RP dokonane zostaje przedłużenie obowiązujących zasad bezpieczeństwa do 18 kwietnia 2021r.
2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Dzięki współpracy z Szkołą Podstawowa w Niedźwiedzicach i p Elżbietą Chlebosz zapraszamy Państwa do zapoznania się z artykułem nt autyzmu.
Zachęcam do czytania pedagog Wioleta Czyżewska-Miszczak
Światowy Dzień Autyzmu
Światowy Dzień Autyzmu przypada na 2 kwietnia. Tego dnia rozpoczynają się obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, którego celem jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju mózgu, charakteryzuje się dużymi trudnościami w nawiązywaniu relacji społecznych. Słowo Autyzm wywodzi się z greckiego słowa autos „sam”.
Autyzmu nie można wyleczyć, dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnozai niezbędne oddziaływania terapeutyczne. https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/czym-jest-autyzm-jak-go-rozumiec/
Autyzm może być już zauważalny w okresie wczesnodziecięcym i charakteryzuje się trudnościami w interakcji społecznej, deficytami w komunikacji np. opóźnieniem w rozwoju mowy lub jej brakiem, ograniczonymi lub uporczywymi zachowaniami i zainteresowaniami, szczególnie dotyczą one obiektów z najbliższego otoczenia. Ze względu na zakres symptomów, ten stan nazywany jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu (ASD) https://pl.wikipedia.org/wiki/Spektrum_zaburze%C5%84_autystycznych/
Objawy autyzmu wczesnodziecięcego dotyczą:
• zaburzeń interakcji społecznych,
• zaburzeń porozumiewania (dwustronnej komunikacji słownej i bezsłownej),
• występowania powtarzających się, ograniczonych i stereotypowych wzorców zachowań, zainteresowań i aktywności.
Pierwsze objawy występują przed ukończeniem trzeciego roku życia, mogą być obecne już w okresie niemowlęcym, częściej dotyka chłopców niż dziewczynki. Dokładna przyczyna anomalii nie jest znana, wiele teorii podaje, że wynikać to może z wczesnych uszkodzeń neuropoznawczych w mózgu. U niektórych dzieci z autyzmem objawy mogą występować od urodzenia, a u niektórych, rozwijają się w procesie wzrastania. Autyzm ma również powiązania z innymi schorzeniami takimi, jak padaczka i zespół stwardnienia guzowatego.
U dzieci w wieku szkolnym mogą utrzymywać się:
• zaburzenia w sferze kontaktów społecznych,
• zaburzenia w komunikacji,
• stereotypowe zabawy lub zainteresowania (zainteresowania ograniczone do wąskiego wycinka wiedzy, np. dotyczących dinozaurów, pogody, rozkładu jazdy pociągów i tp.),
• opór przed zmianami, skłonność do zachowania rutyn i rytuałów.
Wyróżniamy następujące zaburzenia, które mieszczą się w spektrum autyzmu:• zespół Aspergera https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_Aspergera
mutyzm wybiórczy https://mutyzm.pl/Artyku%C5%82y/Czym_jest_mutyzm_wybi%C3%B3rczy- dziecięce zaburzenia dezintegracyjne (zespół Hellera)https://maleiduze.org.pl/blog/o-zwierzach-ludziach-i/autyzm-niejedno-ma-imie/55-czy-zespol-aspergera-to-autyzm.html
• całościowe zaburzenia rozwojowe https://rodziceidzieci.com/calosciowe-zaburzenia-w-rozwoju-autyzm-wczesnodzieciecy-i-zespol-aspergera
Dzieci ze spektrum autyzmu (w różnym stopniu) mają trudności z odczytywaniem emocji, rozumieniem przyczyn emocji, myśli, intencji i zamiarów innych ludzi. Wiąże się to z zaburzoną zdolnością do intuicyjnego myślenia o własnych i cudzych myślach.
Dlatego jednym z kluczowych celów terapii dziecka z autyzmem jest rozwijanie umiejętności społecznych. Największą trudnością w wychowywaniu dziecka ze spektrum autyzmu według rodziców jest brak komunikacji.
Rodzice wskazują na brak „możliwości swobodnej rozmowy” i „rozumienia potrzeb”, a szczególnie brak akceptacji społeczeństwa. Trudne są również stereotypy i rytuały dzieci, np. „spacer tą samą drogą” czy „kłopoty z nowymi ubraniami”, które dziecko nie chce zakładać. Rodzice mówią też o trudnych zachowaniach, takich jak piszczenie, wydawanie nieartykułowanych dźwięków czy szarpanie, szczypanie. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska.
Reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dziwak lub „psychol”. Jak autyzm wprowadza zmysły w błąd doskonale odzwierciedla spot zrealizowany przez fundację SYNAPSIS z udziałem aktora B. Topy/https://www.youtube.com/watch?v=vzr5VjpHHW4/Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy /https://www.youtube.com/watch?v=Y5lucKD1b6U/
Rodzice mówią o lęku, który jest spowodowany obawą o to, czy dziecko poradzi sobie w dorosłym życiu”. Dlatego 2 kwietnia niech nasze serca zaświecą się na niebiesko, tym kolorem wyraźmy swoją solidarność z osobami z autyzmem. Ponieważ symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski, „Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.” Dlatego też artykuł jest w kolorze niebieskim. Mozna ubierać się na niebiesko w domu, zróbić kompozycję z niebieskich przedmiotów, przeciwdziałajmy dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin, pokażmy nasze wsparcie i tolerancję dla Nich. Można zrobić zdjęcie i umieścić je w komentarzu pod artykułem :)
Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych
KOMUNIKAT
Szanowni Państwo!
Informujemy, że od dnia 29 marca do 9 kwietnia 2021 r. Oddziały Przedszkolne działające przy Szkole Podstawowej w Budziwojowie będą zamknięte. Grupy przechodzą na naukę w trybie zdalnym.
Klasy I-VIII będą kontynuować nauczanie zdalne. (nie będzie konsultacji)
Przypominamy, iż w związku z przerwą świąteczną lekcje będą odbywać się od poniedziałku 29 marca do środy 31 marca włącznie.
Po świętach spotykamy się na zajęciach online od środy 7 kwietnia do piątku 9 kwietnia 2021r.
O dalszych ustaleniach lub zmianach będziemy informować Państwa na bieżąco.
Dyrektor Szkoły
Cecylia Turek
Wielkanocne koszyczki w wykonaniu uczniów z przedszkola
Nasze przedszkolaki robiły dziś wraz z Panią Kasią i Panią Ewą koszyczki wielkanocne.
Efekty jak widać na zdjęciach - piękne :)4
Palmy Wielkanocne w wykonaniu uczniów z oddziału przedszkolnego
Dziś dzieci z oddziału przedszolnego razem z Panią Kasią i Panią Ewą robiły palmy Wielkanocne. Efekty ich pracy widać na zdjęciach - wszystkie palmy są piękne :)
6
Przywitanie wiosny przez oddział Przedszkolny
Dzieci z naszego przedszkola pożegnały zimę i przywitały wiosnę poprzez tradycyjne palenie Marzanny.
Poniżej zdjęcia i filmik z tego wydarzenia :)8
Pierwszy dzień wiosny
Żegnaj zimno, witaj wiosno! Chociaż za oknem wciąż króluje zima, klasa pierwsza wierząc w nadejście wiosny, wspólnymi siłami stworzyła, z naturalnych materiałów, Marzannę. Niestety, ze względu na sytuację zdrowotną w kraju, uczniowie nie będą mogli jej spalić, dlatego przekazali kukłę wychowankom oddziału przedszkolnego. W poniedziałek młodsi koledzy wraz z Paniami spalą Marzannę, by przegonić zimę na dobre...... Czekamy na relację foto z tego wydarzenia :)
Światowy Dzień Zespołu Downa
Światowy Dzień Wody w klasie I
Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 800 milionów osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Oznacza to nie tylko banalne kłopoty w życiu codziennym (takie jak utrudnienia w kąpieli czy spłukiwaniu toalety), których w naszej części Ziemi możemy doświadczyć w trakcie awarii czy remontu wodociągów. Brak dostępu do wody pitnej to także śmiertelne choroby oraz mniejsze szanse życiowe kobiet i dziewczynek, które zgodnie z tradycją mają za zadanie dbać o rodzinę i dom, więc spędzają długie godziny na wędrówkach do studni. Są to godziny, które mogłyby poświęcić nauce lub pracy zarobkowej i wyrwać się z nędzy. W kasie pierwszej cały blok tematyczny był poświęcony temu zagadnieniu. Dzieci pracując metodą projektu uczyły się, że woda występuje w trzech stanach skupienia, dowiedziały się do czego jest potrzebna, jakie niesie za sobą zagrożenia jej nadmiar lub brak. Uczniowie wykonując doświadczenia zbadali rozpuszczalność różnych substancji w wodzie. Eksperymenty bardzo się podobały, zatem na koniec Tropiciele z klasy pierwszej pomieszali zawartość wszystkich kubków :)
15
Kształcenie zdalne w klasach I-III od 22 marca 2021r.
-
Kształcenie zdalne w klasach I-III.
-
Zgodnie z przedstawionymi dzisiaj informacjami przez min. Niedzielskiego, od poniedziałku 22 marca do piątku 9 kwietnia uczniowie klas I-III również przechodzą na nauczanie zdalne. Więcej szczegółów, choćby związanych z pracą świetlicy czy biblioteki prawdopodobnie pojawi się w momencie ukazania się znowelizowanego rozporządzenie MEiN zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
-
Zapisy dzieci do klasy I oraz Przedszkola
Przypominamy, że wciąż trwają zapisy dzieci do klasy I oraz oddziału przedszkolnego.
17 marca - Dzień świętego Patryka, patrona Irlandii
Dzień Świętego Patryka – irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca, święto patrona Irlandii – św. Patryka
Obchody w IrlandiiDzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Funlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.
Głównym symbolem święta jest shamrock, która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem. Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey – obowiązkową szklankę whiskey zwie się „dzbanem Patryka”. Za tą tradycją stoi legenda, wedle której święty Patryk nastraszył pewną karczmarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, że przez to pojawią się w jej karczmie potwory. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklankę do pełna.
17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.
Obchody na świecie
Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce co jest związane z popularnością kultury celtyckiej Przykładem może tu posłużyć Gdańsk który oświetla na zielono Kotwicę oraz wiadukty. (przy Galerii Bałtyckiej oraz przy Stadionie Energa Gdańsk). W Stanach Zjednoczonych obchody Dnia św. Patryka sięgają 1737 r., kiedy „Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie” zorganizowało pierwszą paradę.
Prace plastyczne naszych uczniów na konkurs
Oto prace plastyczne, które wykonali nasi uczniowie. Prace zostały dostarczone do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy, głównego organizatora tego konkursu. Całemu przedsięwięciu patronuje Starosta powiatu legnickiego, Pan Adam Babuśka. Temat pracy był niezwykle trudny i wrażliwy. Dotyczył on przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Dzieci bardzo się postarały, nie tylko wykonując plastycznie swoje prace, ale zamieszczając hasła tematyczne, potwierdzając swoje ogromne zaangażowanie przeciwdzialaniu temu problemowi. Nasi autorzy, to Dawid Rudnicki, Julia Michalkiewicz, Anna Michalkiewicz, Wiktor Baran, Aleksandra Gąsior.
Wszystkim autorom tych interesujących i pięknych prac, życzymy wiele sukcesów, ciekawych pomysłów i zaangażowania w dalszych takich projektach.
... bo Dzieci to najwspanialsze nasze dobro i przyszłość....
16 marca - Dzień Pandy
Ten sympatyczny zwierzak, które widnieje na logo organizacji WWF, zagrożony jest wyginięciem. Powodem jest stopniowe ograniczanie obszarów na których żyje oraz niska rozrodczość. Dzień Pandy ma na celu pomóc przetrwać jej w świecie coraz bardziej zdominowanym przez ludzi i cywilizację.
Panda wielka zamieszkuje lasy bambusowe na wysokości 1200–4100 m n.p.m. Jej przynależność do drapieżnych nie ulega wątpliwości, jednak w rzeczywistości odżywia się pędami roślin, nie gardzi też rybami i małymi gryzoniami.
Panda jest ssakiem z rodziny niedźwiedziowatych. Wikipedia
Garść informacji o tych pięknych zwierzętach:
Głównym pożywieniem pandy jest bambus. Od listopada do marca je wyłącznie liście i młode łodygi, zawierające mniej błonnika i więcej składników odżywczych, od kwietnia do czerwca zjada także starsze łodygi, natomiast od lipca do października prawie wyłącznie liście.Masa: Samica: 70 – 100 kg (Dorosły)
Długość życia 20 lat (Na wolności)
Wzrost: 60 – 90 cm (Dorosły, W kłębie)
Długość: 1,2 – 1,9 m (Dorosły)
Wiosna na talerzu nawet on line
Nieobecni uczniowie wykonali kanapki według instrukcji w książce :)
10
Wiosna na talerzu, czyli robienie kanapek w klasie I
Wiosna w przyrodzie, wiosna w sercu, a w klasie pierwszej wiosna na talerzu. 11 marca uczniowie, pod nadzorem Pań, przygotowali "wesołe kanapki", które nie tylko były piękne, ale przede wszystkim zdrowe i smaczne..... Tak smaczne, że nawet nie udało się zrobić im zdjęcia, gdyż zostały spałaszowane ze smakiem przez małych artystów :)
5
Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej.
W dniu dzisiejszym, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Pytania były przygotowane w 3 poziomach. Pierwszy z nich to konkurs dla dzieci edukacji wczesnoszkolnej, 2 i 3 poziom był przeznaczony dla starszych uczniów.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki, choć trzeba przyznać, że nad zadaniami trzeba było się mocno nagłówkować. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi, chęci główkowania i myślenia.
Pozostałych zapraszamy do wzięcia udziału już w maju.
Koordynatorzy konkursu
Malgorzata Romaniak i Katarzyna Filipowicz
13
8 marca - Dzień Kobiet
Jak co roku, w naszej szkole świętowano Dzień Kobiet. Nasi mali mężczyni uczcili święto swoich koleżanek i nauczycielek słodkimi upominkami i kwiatami.
18
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Wszystkie